HERE IS A LIST OF WINNERS FOR THIS YEAR’S 90TH ACADEMY AWARDS

Last night, the biggest names in the film industry were recognized at the 90th Academy Awards. Leading up to last night, the battle came down to Guillermo del Toro’s fantasy The Shape of Water, Christopher Nolan’s wartime epic Dunkirk, and Martin McDonagh’s Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. Ultimately, The Shape of Water came home the big winner leaving with four awards. Here is a list of the categories and winners.

Best Picture

Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water – WINNER
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Directing

Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape of Water – WINNER

Leading Actor

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour – WINNER
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Leading Actress

Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Supporting Actress

Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya – WINNER
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Supporting Actor

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World

Production Design

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water – WINNER

Cinematography

Blade Runner 2049 – WINNER
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

Costume Design

Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread – WINNER
The Shape of Water
Victoria & Abdul

Sound Editing

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk – WINNER
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Sound Mixing

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk – WINNER
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Animated Short

Dear Basketball – WINNER
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Live Action Short

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child – WINNER
Watu Wote/All of Us

Original Score

Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water – WINNER
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Visual Effects

Blade Runner 2049 – WINNER
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War For The Planet of The Apes

Film Editing

Baby Driver
Dunkirk – WINNER
I,Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Makeup & Hairstyling

Darkest Hour – WINNER
Victoria & Abdul
Wonder

Foreign Language Film

A Fantastic Woman, Chile – WINNER
The Insult, Lebanon
Loveless, Russia
On Body and Soul, Hungary
The Square, Sweden

Documentary Short

Edith+Eddie
Heaven Is A Traffic On The 405 – WINNER
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Documentary Feature

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus – WINNER
Last Men in Aleppo
Strong Island

Original Song

Mary J. Blige, Raphael Saadiq & Taura Stinson – “Mighty River,” Mudbound
Sufjan Stevens – “Mystery of Love,” Call Me By Your Name
Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez – “Remember Me,” Coco – WINNER
Diane Warren, Lonnie R. Lynn – “Stand Up for Something,” Marshall
Benj Pasek and Justin Paul – “This is Me,” The Greatest Showman

Animated Feature

Boss Baby
The Breadwinner
Coco – WINNER
Ferdinand
Loving Vincent

Adapted Screenplay

Call Me By Your Name – WINNER
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

Original Screenplay

The Big Sick
Get Out – WINNER
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri